Det kom en cyklist från Tyskland…

Som sanna humanister och världsförbättrare har vi anmält vårt intresse på www.warmshowers.org för att kunna ta emot likasinnade cyklister från världens alla hörn.
Tobias, cyklande ung man från Dresden.
Tobias, cyklande ung man från Dresden.

I måndags kom Tobias från Tyskland som startat sin resa i Dresden  10 dagar tidigare. Han cyklade till Sassnitz där han tog färjan till Trelleborg, fortsatte upp till Falkenberg, vidare till Göteborg och sen till oss i Uddevalla. En trevlig grabb i 25 års åldern som sagt upp sig från sitt jobb för att cykla i Sverige över sommaren.

Han var på väg till Köpmannebro där han skulle jobba i två veckor och sen fortsätta sin resa.  Vi önskar honom lycka till på färden och välkomnar fler övernattande gäster. Du har väl anmält dig på www.warmshowers.org för att möte nya bekantskaper

Mikael Nilsson, text och foto.